Zasady rekrutacji absolwentów szkół podstawowych
do Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. ks. Edmunda Domańskiego
w Iłowie – Osadzie na rok szkolny 2024/2025
Ustalone na podstawie:
- Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (t.j.Dz.U. z 2016 poz. 1943 ze zm.: Dz.U. z 2016r. poz. 1985, poz. 1954, poz. 1010, poz. 2169)
- Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 roku w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek.
- Statutu Technikum, Branżowej Szkoły I Stopnia, Liceum Ogólnokształcącego – rozdział „Zasady rekrutacji i wewnątrzszkolnego oceniania uczniów”.
- Zarządzenie Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty w sprawie określenia terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów, na rok szkolny 2024/2025 dla absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej do: klas pierwszych publicznych szkół ponadpodstawowych – czteroletnich liceów ogólnokształcących, pięcioletnich techników oraz trzyletnich branżowych szkół I stopnia, klas wstępnych w czteroletnich liceach ogólnokształcących dwujęzycznych, czteroletnich liceach ogólnokształcących z oddziałami dwujęzycznymi, pięcioletnich technikach dwujęzycznych i pięcioletnich z oddziałami dwujęzycznymi, publicznych szkół podstawowych dla dorosłych oraz na semestr pierwszy klas pierwszych publicznych czteroletnich liceów ogólnokształcących dla dorosłych i na semestr pierwszy klas pierwszych publicznych policealnych.
Zasady rekrutacji:
O przyjęciu kandydatów do klasy pierwszej decydują:
- Punktacja ocen na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej z języka polskiego i trzech wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych:
- celującym – przyznaje się po 18 punktów
- bardzo dobrym – przyznaje się po 17 punktów
- dobrym – przyznaje się po 14 punktów
- dostatecznym – przyznaje się po 8 punktów
- dopuszczającym – przyznaje się po 2 punkty
– języka polskiego, matematyki, biologii i języka obcego – do Technikum – technik leśnik,
– języka polskiego, matematyki, informatyki i języka obcego – do Technikum – technik informatyk/programista,
– języka polskiego, matematyki, informatyka lub geografia i języka obcego – do Technikum – technik mechanik,
– języka polskiego, matematyki, geografii lub biologii, historii lub wiedzy o społeczeństwie i języka obcego – do Liceum Ogólnokształcącego,
– języka polskiego, matematyki, techniki i języka obcego – do Branżowej Szkoły I Stopnia klasa wielozawodowa.
- Świadectwo z wyróżnieniem – przyznaje się 7 punktów.
- Uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu ponadwojewódzkim, organizowanym przez kuratorów oświaty na podstawie zawartych porozumień:
– tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – 10 punktów,
– tytułu laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 7 punktów,
– tytułu finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 punktów.
- Uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu wojewódzkim organizowanym przez kuratora oświaty:
– dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego – 10 punktów,- dwóch lub więcej tytułów laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 7 punktów,- dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 punktów,– tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – 7 punktów,
– tytułu laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 punktów,
– tytułu finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 3 punkty.
- Uzyskanie wysokiego miejsca w zawodach wiedzy innych niż wymienione w pkt 3-4 artystycznych lub sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, na szczeblu:
– międzynarodowym – 4 punkty,- krajowym – 3 punkty,- wojewódzkim – 2 punkty,– powiatowym – 1 punkt.
- Uzyskanie wysokiego miejsca w zawodach wiedzy innych niż wymienione w pkt 3-4 artystycznych lub sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, na szczeblu:
– międzynarodowym – 4 punkty,- krajowym – 3 punkty,- wojewódzkim – 2 punkty,– powiatowym – 1 punkt.
- Aktywność kandydata na rzecz innych ludzi lub środowiska szkolnego, zwłaszcza w formie wolontariatu – 3 punkty
- Wyniki egzaminu ósmoklasisty:
– Język polski max 100% x 0,35 = 35 pkt.- Matematyka max 100% x 0,35 = 35 pkt.- Język oby nowożytny max 100% x 0,3 = 30 pkt. - W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu gimnazjalnego przelicza się na punkty oceny z języka polskiego, matematyki, historii, wiedzy o społeczeństwie, biologii, chemii, fizyki, geografii i języka obcego nowożytnego, wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum, przy czym za uzyskanie z:
Języka polskiego i matematyki oceny wyrażone w stopniu:- celującym – przyznaje się po 30 punktów,
- bardzo dobrym – przyznaje się po 25 punktów,
- dobrym – przyznaje się po 20 punktów,
- dostatecznym – przyznaje się po 10 punktów,
- dopuszczającym – przyznaje się po 5 punkty.
Języka obcego nowożytnego oceny wyrażonej w stopniu:
- celującym – przyznaje się po 20 punktów,
- bardzo dobrym – przyznaje się po 18 punktów,
- dobrym – przyznaje się po 13 punktów,
- dostatecznym – przyznaje się po 8 punktów,
- dopuszczającym – przyznaje się po 2 punkty.
- W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do danego przedmiotu objętego egzaminem ósmoklasisty przelicza się na punkty, oceny wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, z danego przedmiotu, z którego przeprowadzany jest egzamin ósmoklasisty oraz którego dotyczy zwolnienie.
- W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, na podstawie art. 44 zw ust.2 ustawy o systemie oświaty, przelicza się na punkty, w sposób określony w ust.1 pkt 2, ocenę z języka obcego nowożytnego oraz ocenę z jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotó1., o których mowa w art.44 ust.3 pkt 4 ustawy o systemie oświaty, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, z których przeprowadzany jest egzamin ósmoklasisty, z tym że przeliczane są na punkty odpowiednio wyższa ocena z języka obcego nowożytnego lub wyższa ocena z jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów, o których mowa w art. 44zu ust.3 pkt 4 ustawy o systemie oświaty.
- Limit miejsc w oddziale określa się na 26 osób w technikum i 28 osób w liceum ogólnokształcącym.
- Uczniowie do szkoły są przyjmowani według kolejności zgodnej z sumą punktów do wyczerpania planowanego limitu miejsc.
- W przypadku przystąpienia do Oddziału Przygotowania Wojskowego (OPW) przeprowadzone zostaną testy sprawnościowe.
- Odwołanie od działania szkolnej komisji rekrutacyjnej rodzice kandydatów mogą składać do dyrektora szkoły (w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia wyników rekrutacji), a w przypadku podejmowania decyzji przez dyrektora szkoły do organu sprawującego nadzór pedagogiczny – Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty.
- Terminarz rekrutacji:
- Ustala się następujące terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2023/2024 do klas pierwszych publicznych szkół ponadpodstawowych: czteroletnich liceów ogólnokształcących, pięcioletnich techników, trzyletnich branżowych szkół I stopnia.
- Złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły:
20 maja 2024 r. (poniedziałek) – 19 czerwca 2024 r. do godziny 15.00 (środa) - Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty:
do 8 lipca 2024 r. do godziny 12.00 (poniedziałek) - Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych:
10 lipca 2024 r. (środa) - Przeprowadzenie prób sprawności fizycznej do 14 czerwca 2024 r. (piątek)
- Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia do Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Iłowie-Osadzie w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty
21 czerwiec 2024 r. (piątek) – 15 lipca 2024 r. do godziny 15.00 (poniedziałek) - Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych do szkoły:
16 lipca 2024 r. do godziny 10.00 (wtorek)
- Dyrektorzy szkół przesyłają do Kuratorium Oświaty w Olsztynie informację o liczbie wolnych miejsc w szkole
- Informacja, o której mowa w ust.2, umieszczona zostanie na stronie ko.olsztyn.pl
- Na wolne miejsca wymienione w ust.2, po wyczerpaniu się procedury odwoławczej w postępowaniu rekrutacyjnym, przeprowadza się postępowanie uzupełniające
- Na bieżąco na stronie zstio-ilowo.edu.pl zakładka REKRUTACJA podawane będą informacje o wolnych miejscach do poszczególnych typów szkół.