Pracownia druku i wizualizacji 3D czyli magia, technika i kreatywność w jednym

Druk 3D powinien być elementem nowoczesnej edukacji – jest to narzędzie uniwersalne, zarówno ze względu na nieograniczone możliwości tworzenia jak i potencjał edukacyjny. Praca w programach graficznych, modelowanie 3D to nauka myślenia przestrzennego, praca z niedostępnymi w inny sposób materiałami, kształtowanie postaw „design-thinking”, możliwość doświadczenia przez uczniów pełnego procesu tworzenia innowacji – od koncepcji, poprzez prototypowanie i testy, do realizacji.

W dzisiejszych czasach szkoły szukają innowacyjnych metod nauczania. Nowe technologie idealnie wpasowującą się w ten trend. Możemy do nich zaliczyć drukowanie 3D oraz projektowanie CAD 3D. Te dwie dziedziny nie od dziś znajdują się w programach nauczania w innych krajach. Rozwój kreatywności, wyobraźni przestrzennej, nowych technologi dzięki inżynierii 3D zmienia dotychczasowe podejście do nauki.

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Iłowie-Osadzie otworzył nowoczesną pracownię wizualizacji i druku 3D dla potrzeb kierunku technik informatyk, technik programista i technik mechanik. Pracownia przeznaczona jest do zajęć dydaktycznych z przedmiotów zawodowych: grafika i wydruk CAD_3D, rysunek techniczny wspomagany komputerowo.

Rozwój kreatywności, wyobraźni przestrzennej, nowych technologii dzięki inżynierii 3D zmienia dotychczasowe podejście do nauki.

Pracownia wizualizacji i druku 3D umożliwia:

  • skanowanie 3D różnych przedmiotów,
  • obróbka pozyskanych danych i rekonstrukcja obiektów uszkodzonych,
  • przygotowywanie i realizacja wydruków 3D,
  • prezentacja obiektów, zjawisk i procesów w przestrzenie wirtualnej 3D,

Wychodząc naprzeciw potrzebom szkoły oraz uczniów ZSTiO w Iłowie przygotowaliśmy gotowe rozwiązanie w postaci pakietu:

    • nowoczesny program dydaktyczny do nauki projektowania 3D CAD SOLID EDGE firmy Simens
    • drukarki 3D – Zortrax M300 Plus
    • kamery 360 stopni -Samsung Gear 360

Wyposażenie pracowni zostało sfinansowane w ramach Projektu współfinansowanego z EFS w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020

Pracownia druku i wizualizacji 3D w ZSTiO w Iłowie-Osadzie -galeria