Hubertus 2018

Hubertus 2018 w Zespole Szkół Zawodowych w Iłowie- Osadzie

Dnia 19 października  2018 roku w Zespole Szkół Zawodowych w Iłowie- Osadzie odbył się Hubertus 2018. Współorganizatorami święta  myśliwych i leśników byli: Proboszcz Parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Iłowie- Osadzie ksiądz kanonik Jan Pezara, Nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły pan Jaromir Skrzypecki oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Lidzbark pan Dariusz Szczawiński.

Uroczystość została objęta honorowym patronatem przez: Starostwo Powiatu Działdowskiego,  Zarząd Okręgowy PZŁ w Ciechanowie, Zarząd Okręgowy PZŁ w Olsztynie oraz  Wójta Gminy Iłowo-Osada.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: ksiądz kanonik Jan Pezara,  ks. Krzysztof Kozłowski proboszcz parafii w Malużynie, Starosta Działdowski pan Marian Janicki, Wicestarosta Działdowski pan Marian Brandt, radni Powiatu Działdowskiego: pan Paweł Rutkowski, pani Katarzyna Ceryn-Kowalska, pan Roman Gąsiorowski, Wójt Gminy  Iłowo- Osada pan Sebastian Cichocki, pan Stanisław Żelichowski, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Iłowo-Osada pani Dorota Kacperowska, dyrektor GOKiS pan Piotr Olszewski, członkowie Rady Gminy Iłowo- Osada pan Włodzimierz Brzeziński i pan Józef Małecki,  Nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły pan Jaromir Skrzypecki, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lidzbark pan Dariusz Szczawiński,  inżynierowie nadzoru Nadleśnictwa Dwukoły pan Zbigniew Lemański oraz Pan Jacek Folborski, dyrektor Zespołu Szkół  nr 2 w Narzymiu pani Beata Biernacka, nauczyciele  i uczniowie z: Zespołu Szkół Nr 1 w Iłowie- Osadzie, Zespołu Szkół Nr  2 w Narzymiu, Szkoły Podstawowej w Białutach, Szkoły Podstawowej w Księżym Dworze, Szkoły Podstawowej w Burkacie.

Na uroczystość przybyli zarządy i członkowie Kół Łowieckich: Lis, Dzik, Nemrod, Szarak, Świt, Uroczysko, Kamera, Huta, Paszkot, Przyszłość, Puszczyk oraz Klub Wabiarzy Jeleni PZŁ .

Na Hubertusie obecne były  lokalne media, rada pedagogiczna oraz społeczność uczniowska ZSZ w Iłowie- Osadzie.

Obchody rozpoczęto Mszą św. koncelebrowaną przez Proboszcza księdza kanonika Jana Pezarę, księdza Łukasza Figurskiego oraz kapelana myśliwych ks. Krzysztofa Kozłowskiego.

Dalsza część uroczystości przebiegała w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Zawodowych w Iłowie – Osadzie.

Hubertus – święto myśliwych i jeźdźców-  poprowadzili Paulina Nałęcz oraz Klaudiusz Przybyszewski   uczniowie Technikum Leśnego w Iłowie – Osadzie. Po  wprowadzeniu sztandarów przez poczty sztandarowe: Zespołu Szkół Zawodowych  im. ks. Edmunda Domańskiego w Iłowie – Osadzie, Zespołu Szkół Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iłowie – Osadzie, Nadleśnictwa Lidzbark oraz Kół Łowieckich odegrano  sygnał myśliwski „Darz Bór” przez Szkolny Zespół Sygnalistów oraz  Klub Wabiarzy Jeleni PZŁ.

Wszystkich gości powitał  dyrektor szkoły pan Jacek Markiewicz. Wyraził radość i wdzięczność tym, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i uczestniczyli w  uroczystości. Podkreślił , że dzisiejsze wydarzenie ma szczególne znaczenie w życiu szkolnej społeczności.

Podczas Hubertusa głos zabrali zaproszeni goście, dziękując za zaproszenie i nawiązując w swoich wystąpieniach do postaci patrona myśliwych i leśników oraz do tradycji i zwyczajów polskiego łowiectwa.

Kolejno głos zabrali Starosta Działdowski pan Marian Janicki, Wicestarosta Działdowski pan Marian Brandt, Wójt Gminy Iłowo – Osada pan Sebastian Cichocki ,Nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły pan Jaromir Skrzypecki, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lidzbark pan Dariusz Szczawiński.

Dyrektor  Generalny Lasów Państwowych w dr inż. Andrzej   Konieczny  przesłał list, który odczytał uczeń  Technikum Leśnego Patryk Kuchciński.

Pan dyrektor Jacek Markiewicz jako gospodarz Hubertusa  przyjął  gratulacje, oraz  upominki  od zaproszonych gości.

Po wyprowadzeniu sztandarów przez poczty sztandarowe, głos zabrali  uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Iłowie – Osadzie: Sławomir Ordyszewski, Ireneusz Pokojski, Piotr Antczak, którzy  przedstawili  skecz pt.”Polowanie”.

W dalszej części uroczystości  członkowie Klubu Wabiarzy Jeleni Polskiego Związku Łowickiego, którzy zajmują czołowe miejsca podczas konkursów na arenie krajowej  oraz europejskiej i to zarówno w zmaganiach indywidualnych jak  i drużynowych przedstawili sztukę wabienia jeleni. Sztuka wabienia to przede  wszystkim praktyczna umiejętność pomagająca  w polowaniu na jelenie byki.

Następnie odbył się koncert, który wykonał Szkolny Zespół Sygnalistów Myśliwskich w składzie: Klaudia Chrabowska, Kacper Rosłon, Jakub Moszczyński, Paweł Matuszewski, Bartosz Kruszewski. Uczniowie Technikum Leśnego w Iłowie- Osadzie osiągają wysokie wyniki w konkursach sygnalistyki  myśliwskiej   na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim. Sygnały, które m.in. rozbrzmiewały to: „Powitanie”, „Apel na łowy”,” Naganka naprzód”,

„ Koniec pędzenia, rozładuj broń”, „Posiłek”, ”Dzik na rozkładzie”, ”Muflon na rozkładzie.

Po części oficjalnej uroczystości zaproszono gości do zwiedzenia sali gimnastycznej, która tego dnia miała „charakter i klimat Hubertowski”. Zainteresowani mogli zaspokoić swoją ciekawość i wdrożyć się w tajniki sztuki myśliwskiej. Można było obejrzeć ekspozycje trofeów myśliwskich przygotowane przez Koła Łowieckie Nemrod , Kamera oraz uczniów Technikum Leśnego w Iłowie- Osadzie. Dla uczniów dobrą zabawę oferowała laserowa strzelnica oraz pokazy najnowszego sprzętu jakim dysponuje Zespół Szkół Zawodowych w Iłowie- Osadzie m.in. Drony DJI Spark, Drukarka 3D, Switche, Rutery, tablety oraz sprzet mechaniczny.

Niech myśliwskie pozdrowienie „Darz Bór” będzie podsumowaniem uroczystości Hubertusa 2018. Uczestnicy Hubertusa  z  niecierpliwością oczekują następnego święta myśliwych i jeźdźców. Podkreślają, że emocje związane z przygotowaniem i przeżyciem tej uroczystości są niepowtarzalne i zachęcaj do zgłębiania tej tradycji.