EKS ścieżka edukacyjna

„Pokażmy to inaczej”

Z końcem grudnia 2020r. został zatwierdzony do realizacji projekt z Europejskiego Korpusu Solidarności „POKAŻMY TO INACZEJ”

ZAŁOŻENIA:

Celem projektu jest aktywizacja młodzieży, poprzez działania ekologiczne. Zakres projektu i jego tematyka jest związana z zainteresowaniami grupy inicjatywnej (m.in. Patrolu ekologicznego).

Projekt jest działaniem polegającym na stworzeniu ścieżki edukacyjnej na terenie naszej szkoły. Ma umożliwić, pobudzić, wzmocnić oraz poszerzyć wiedzę z zakresu walorów turystyczno-krajoznawczych naszego regionu. Działania skierowane są dla społeczności szkolnej jak i lokalnej.

Kierując się myślą „Przyroda i edukacja w zasięgu ręki”, postanowiliśmy zapoczątkować działania mające na celu pokazanie piękna osobom, które mają utrudniony dostęp do natury i jej tajników.

Z uwagi na panującą sytuację związaną z COVID-19 głównym komunikatorem będą portale społecznościowe.

Projekt zgodnie z założeniami rozpoczyna się 01.02.2021r.

Projekt obejmuje, m.in. budowę ścieżki przyrodniczo – leśnej, która ma na celu edukację ekologiczną i środowiskową.

Wyznaczona na terenie naszej szkoły trasa, barwne tablice z interesującymi informacjami, plenerowe gry logiczne oraz mała architektura na trasie ścieżki dydaktycznej będą dawały możliwość odbycia fascynujących lekcji oraz miłego spędzenia czasu wśród zieleni. Na terenie ścieżki będą zamontowane tablice. Informacje zawarte na tablicach pomogą poszerzyć wiadomości o przyrodzie i pracy leśnika w różnych porach roku. Urządzenia edukacyjne, tablice, gry terenowe, które umożliwią poznawanie poszczególnych gatunków drzew, ssaków, ptaków życia owadów, ich zwyczaje, w czasie których budzą się, żyją, zasypiają.

Głównym celem Patrolu ekologicznego – „miłośników przyrody” będzie pokazanie swoich własnych obserwacji środowiska leśnego, niezwykłego bogactwa, w które wyposażyła nas natura.

Grupa miłośników przyrody będzie elementem łączącym pokolenia poprzez zabawę, edukację ekologiczną i środowiskową społeczności szkolnej, lokalnej oraz osób z ograniczonym dostępem do tajników natury.

 

Poniżej zamieszczamy zdjęcia miejsc, na którym powstanie ścieżka edukacyjna.

SOK Z BRZOZY – POZYSKIWANIE, WŁAŚCIWOŚCI.

PODPOWIADAMY

Kiedy zbierać sok brzozy i z jakich drzew?

Jak ściągnąć sok z brzozy?

Jak przechowywać sok z brzozy?

Jak pić i do czego dodawać?

 

Koniec marca i początek kwietnia to dobry czas, by zacząć pozyskiwać sok z brzozy. Właśnie wtedy, zanim na drzewie rozwiną się liście, w pniu krąży mnóstwo pysznego, słodkiego płynu. By pozyskać sok, w korze drzewa od południowej strony robi się niewielki otwór, z którego wypływa cenny syrop. Co ważne, pień musi mieć co najmniej 10 lat, a drzewo oddalone być od szlaków komunikacyjnych.

Sok z brzozy zawiera wiele składników odżywczych i pozytywnie wpływających na zdrowie. Wśród nich znajdziemy między innymi witaminy z grupy B, witaminę C, pochodne kwasu salicylowego
o budowie podobnej do aspiryny, sole mineralne i pierwiastki takie, jak: wapń, potas, cynk, fosfor, miedź i żelazo. Ponadto bzowina zawiera kwasy organiczne – cytrynowy i jabłkowy, cukier inwertowany oraz aminokwasy i białka. Liście brzozy także zawierają witaminy i sole mineralne, a także flawonoidy i związki terpenowe.

KILKA CENNYCH PORAD.

Picie soku z brzozy może wspomóc organizm w leczeniu i zapobieganiu wielu schorzeniom. Oto najważniejsze zalety:

  1. Wzmacnia odporność. Wspomaga w walce z wirusami, jest więc idealny na wczesną wiosnę
    i jesień, kiedy wzrasta zachorowalność na grypę oraz infekcje grypopodobne. Polecany
    w szczególności najbardziej podatnym na zachorowania na tego typu schorzenia, a więc dzieciom i osobom starszym.
  2. Pomaga złagodzić dokuczliwe bóle reumatyczne, a szczególnie te związane z rwą kulszową. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się maść z sokiem z brzozy.
  3. Działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Sok uzyskany z dojrzewających pączków brzozy ma właściwości przeciwbólowe (kości, mięśnie, stawy) oraz przeciwgorączkowe, dlatego warto polecić go w okresie wzmożonych zachorowań na grypę i infekcje wirusowe;
  4. Przeciwdziała anemii. Z uwagi na zawartość wielu składników, jak żelazo, wapń, potas, witaminy, aminokwasy, sok z brzozy można polecić osobom borykającym się
    z niedokrwistością.
  5. Wspomaga funkcjonowanie układu krwionośnego. Profilaktyczne stosowanie soku z brzozy zapobiega zakrzepicychorobom niedokrwiennym serca;
  6. Działa moczopędnie. „Odtruwa organizm” i zapobiega tworzeniu się złogów i kamieni moczowych.
  7. Łagodzi dokuczliwe dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, szczególnie wywołane przez wrzody żołądka.
  8. Ma właściwości wspomagające właściwe funkcjonowanie wątroby.
  9. Poprawia stan włosów i skóry. Sok z brzozy pomaga na problemy skórne. Używany do okładów i przemywania pomaga między innymi na gojenie się ran. W przypadku włosów słabych, skłonnych do wypadania, mało puszystych i pozbawionych blasku, może pomóc płukanka
    z soku z brzozy.

Sok z brzozy najlepiej pić zaraz po zebraniu. Bardzo szybko traci on bowiem swoje właściwości (można przechowywać go w lodówce maksymalnie 4 dni).

Po zimie natura budzi się do życia. Drzewa obdarowują nas wartościowym sokiem z własnych pni.
Z pewnością taka dawka minerałów, witaminy C i cukrów prostych wzmocni nasz organizm😊.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z pozyskiwania soku z brzozy 😊, własnego autorstwa.