Narodowe Czytanie

Społeczność szkolna ZSTiO tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku włączyła się w akcję Narodowego Czytania. Biorąc udział w 13. edycji owej ogólnopolskiej akcji, przebiegającej pod patronatem Pary Prezydenckiej - Uczniowie, Nauczyciele oraz Pracownicy Obsługi i Administracji mieli przyjemność odczytania, czy też wysłuchania fragmentów „Kordiana”, a tym samym pochylenia się nad twórczością Juliusza Słowackiego – orędownika sprawy narodowej doby Romantyzmu. Tegoroczna, głośna lektura rekomendowanego przez Pana Prezydenta dzieła literackiego, czyli „Kordiana” powinna być przede wszystkim refleksją nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością Kordiana. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski…- napisał Pan Prezydent. Nad czym, jako uczestnicy akcji, staraliśmy się skłonić.