Akcja zbioru nasion dębu
W pierwszy piątek października nasze dwie klasy leśne: IIc i IIIc udały się do pobliskiego zaprzyjaźnionego Leśnictwa Iłowo.
Leśniczy Pan Paweł Gembicki i podleśniczy Pan Jan Kochański powierzyli nam dość odpowiedzialne zadanie – dokonać zbioru nasion dębu szypułkowego. W poczuciu odpowiedzialności za stan lesistości naszego kraju, natychmiast przystąpiliśmy do działania. Nasion dębu potrzeba dość dużo, ponieważ naszym zadaniem było uzbieranie, aż 800 kilogramów, zdrowych i dorodnych żołędzi. Trzeba przyznać, że wysyp żołędzi w tym roku jest bardzo obfity. Nasz zbiór okazał się bardzo przydatny, gdyż wstępnie segregowaliśmy żołędzie, starając się wybierać tylko te zdrowe.
Uzbierane przez nas owoce dębu szypułkowego, zostały przetransportowane do szkółki w Krajewie. Tam zostaną spławione w celu oddzielenia tych wartościowych od tych, które są zajęte przez szkodniki, popękane lub posiadają inne skazy. Po sprawdzeniu jakościowym mogą od razu zostać wysiane.
Początkowo rosną w szkółkach leśnych, po osiągnięciu 2 lat przeważnie zostają wysadzone w grunty. Pozyskiwanie nasion dębowych jest o tyle trudne, gdyż lata nasienne u dębu szypułkowego powtarzają się średnio co 4—6 lat.
A oto kilka słów na naszych dębach:
Dąb szypułkowy to jeden z rodzimych gatunków dębów, występujących na naszych terenach. Pozostałe odmiany to dąb bezszypułkowy – równie popularny jak dąb szypułkowy, dąb omszony– w Polsce występuje na jedynym stanowisku naturalnym podlegającym ochronie w formie rezerwatu przyrody Bielinek (województwo zachodniopomorskie) oraz introdukowany – dąb czerwony. Ok. XIX wieku został sprowadzony przez leśników jako gatunek pielęgnacyjny i ochronny. Obecnie zaliczany jest do roślin inwazyjnych – niebezpiecznych dla rodzimej flory i jako taki powinien być usuwany z obszarów chronionych, a także z lasów podczas przebudowy drzewostanu.
Laura, klasa IIc