Druk 3D powinien być elementem nowoczesnej edukacji – jest to narzędzie uniwersalne, zarówno ze względu na nieograniczone możliwości tworzenia jak i potencjał edukacyjny. Praca w programach graficznych, modelowanie 3D to nauka myślenia przestrzennego, praca z niedostępnymi w inny sposób materiałami, kształtowanie postaw „design-thinking”, możliwość doświadczenia przez uczniów pełnego procesu tworzenia innowacji – od koncepcji, poprzez prototypowanie i testy, do realizacji.
W dzisiejszych czasach szkoły szukają innowacyjnych metod nauczania. Nowe technologie idealnie wpasowującą się w ten trend. Możemy do nich zaliczyć drukowanie 3D oraz projektowanie CAD 3D. Te dwie dziedziny nie od dziś znajdują się w programach nauczania w innych krajach. Rozwój kreatywności, wyobraźni przestrzennej, nowych technologi dzięki inżynierii 3D zmienia dotychczasowe podejście do nauki.
Jak działa drukarka 3D
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Iłowie-Osadzie otworzył nowoczesną pracownię wizualizacji i druku 3D dla potrzeb kierunku technik informatyk, technik programista i technik mechanik. Pracownia przeznaczona jest do zajęć dydaktycznych z przedmiotów zawodowych: grafika i wydruk CAD_3D, rysunek techniczny wspomagany komputerowo.
Rozwój kreatywności, wyobraźni przestrzennej, nowych technologii dzięki inżynierii 3D zmienia dotychczasowe podejście do nauki.
Pracownia wizualizacji i druku 3D umożliwia:
- skanowanie 3D różnych przedmiotów,
- obróbka pozyskanych danych i rekonstrukcja obiektów uszkodzonych,
- przygotowywanie i realizacja wydruków 3D,
- prezentacja obiektów, zjawisk i procesów w przestrzenie wirtualnej 3D,
Wychodząc naprzeciw potrzebom szkoły oraz uczniów ZSTiO w Iłowie przygotowaliśmy gotowe rozwiązanie w postaci pakietu:
-
- nowoczesny program dydaktyczny do nauki projektowania 3D CAD SOLID EDGE firmy Simens
-
- drukarki 3D – Zortrax M300 Plus
-
- Skaner 3D EinScan-SP
-
- ręczne Skanery 3D Sense
-
- kamery 360 stopni -Samsung Gear 360
Wyposażenie pracowni zostało sfinansowane w ramach Projektu współfinansowanego z EFS w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020