Ratujemy żaby! – Akcja „Pokochaj płaza”

Trwają żabie amory. Rokrocznie na początku wiosny płazy zaczynają wędrówkę do miejsc rozrodu. Niestety wiele z nich ginie.

Żaby opuszczają podmokłe łąki i przechodzą do stawów i oczek wodnych aby tam odbyć gody i złożyć skrzek. W tym celu muszą pokonać ruchliwą drogę i giną pod kołami rozpędzonych samochodów. Ta sytuacja nie jest obca pracownikom Nadleśnictwa Dwukoły i uczniom Technikum Leśnego z Zespołu szkół Zawodowych w Iłowie – Osadzie.

Uczniowie pomagają stawiać plotki mające na celu utrudnienie żabom wydostanie się na jezdnię. Pewnym sposobem uratowania żab jest przenoszenie ich na drugą stronę.

Płazów niestety jest coraz mniej. A warto wiedzieć, że są one naturalnymi wrogami m.in. komarów. Stanowią ważny czynnik zachowania równowagi biologicznej w środowisku.