Spotkanie z mistrzem Polski w wabieniu jeleni

Spotkanie z kulturą i tradycją myśliwską w Iłowie

Dnia 16 stycznia 2019 roku w Technikum Leśnym w Iłowie – Osadzie gościł Tomasz Gurzyński – Mistrz Polski w Wabieniu Jeleni.

Po raz pierwszy młodzi leśnicy zetknęli się ze sztuką wabienia jeleni podczas  Hubertusa 2018 w Zespole Szkół Zawodowych w Iłowie – Osadzie. Tajniki odgłosów jeleni zaprezentował Klub Wabiarzy Jeleni z Goraja, członkiem którego jest zaproszony gość.

Jego pasja, powiązana z myślistwem, polega na naśladowaniu głosu byka, czyli samca jelenia w czasie okresu godowego.  Z dumą wspomina chwile, kiedy w jesienne poranki i wieczory wyrusza w knieje aby „walczyć na głosy” z królem Kniei.

Wabienie związane jest z polowaniami, bo chodzi o to, by za pomocą rogu, muszli, bądź innego przedmiotu przywołać byka w określone miejsce. Ale dla nas wabiarzy, największą pasją jest poznawanie mowy zwierząt i możliwość prowadzenia z nimi dialogu – mówi Tomasz Gurzyński.

Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali opowieści o zwierzętach i myślistwie, gdzie podczas polowań wykorzystywane jest naśladownictwo odgłosów byka i łani.

Dzięki uprzejmości i dobrej współpracy z Tomaszem Gurzyńskim, w Iłowie powstanie Szkolny Klub Wabiarzy Jeleni, do którego należeć będą chętni uczniowie Technikum Leśnego. Pod okiem Mistrza zostały już podjęte pierwsze próby naśladownictwa.

Czerpaliśmy wiele wskazówek o wabieniu od naszego Przyjaciela –Myśliwego. O jeleniach  i ich odgłosach wie wszystko! – dodał Kacper Rosłon, uczeń klasy III Technikum Leśnego.

Z mojej strony dołożę wszelkich starań, aby moi przyszli podopieczni dołączyli do Braci Łowieckiej i opanowali sztukę wabienia jeleni na jak najwyższym poziomie – podsumował Mistrz.