Klub Wabiarzy Jeleni

Szkolny Klub Wabiarzy Jeleni

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Iłowie – Osadzie prowadzi

Szkolny Klub Wabiarzy Jeleni

Dnia 16 stycznia 2019 roku w Technikum Leśnym w Iłowie – Osadzie odbyło się inauguracyjne spotkanie z panem Tomaszem Gurzyńskim - Mistrzem Polski  i Europy w Wabieniu Jeleni.

Zajęcia miały charakter organizacyjny. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali opowieści o zwierzętach i myślistwie, gdzie podczas polowań wykorzystywane jest naśladownictwo odgłosów byka i łani.

Po raz pierwszy młodzi leśnicy zetknęli się ze sztuką wabienia jeleni podczas  Hubertusa 2018 w Zespole Szkół Zawodowych w Iłowie – Osadzie. Tajniki odgłosów jeleni zaprezentował Klub Wabiarzy Jeleni z Goraja, członkiem którego jest zaproszony gość.

Dzięki uprzejmości i dobrej współpracy z Mistrzem powstał Szkolny Klub Wabiarzy Jeleni, do którego należą chętni uczniowie Technikum Leśnego. Pod okiem nauczyciela  już na pierwszym spotkaniu zostały podjęte pierwsze próby naśladownictwa.

Podczas zajęć uczniowie Technikum Leśnego zgłębiają wiedzę na temat  sztuki wabienia jeleni. Wiedzą jakich używać wabików, w jaki sposób wydobyć odpowiedni dźwięk oraz jak zainteresować  i sprowokować byka. Uczestnicy uzyskują wiedzę w zakresie rozpoznawania poszczególnych głosów jeleni byków w czasie rykowiska (samotny byk szukający łani, byk przy chmarze łań, byk wzywający do walki). Okazuje się, że jest możliwa również ocena wieku byka po słyszanym głosie zwierzęcia przed spotkaniem.
Każdy uczestnik ma możliwość indywidualnego zaprezentowania poszczególnych głosów jeleni oraz uzyskania wskazówek i instrukcji korygujących ewentualne błędy. Prowadzący pan Tomasz Gurzyński, aby zachęcić i nagrodzić osoby najbardziej zaangażowane przeprowadził konkurs. Podczas eliminacji wyłonił trzy osoby i nagrodził je własnoręcznie wykonanymi   rękodziełami. Były to sylwetki zwierzyny łownej wypalanie w drewnie  za pomocą pirografu.

Zajęcia z Mistrzem Polski  w Wabieniu Jeleni bardzo podobają się uczniom.

Świadczy  o tym wypowiedź  ucznia Sebastiana Kaczorowskiego:

Wabienie zwierzyny to, jak się okazuje dość skomplikowana czynność. Możliwości jest całkiem sporo, można zdać się na siebie i wydawać odgłosy własnymi ustami, można tez zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. W sztuce wabienia są rzeczy prostsze i trudniejsze, a wabienie jeleni z pewnością należy do tych trudniejszych. Wymaga bowiem nie tylko znajomości odgłosów, które wydają, ale także doskonalej wiedzy na temat ich życia  i dobrego słuchu muzycznego. Uczniowie Technikum Leśnego w Iłowie- Osadzie otrzymali najlepszą możliwą pomoc. Pan Tomasz Gurzyński w szlachetnej sztuce wabienia jeleni zgodził się poświęcić swój czas i wiedzę aby propagować wśród naszych uczniów niezwykle barwną i piękną kulturę łowiecką. Nasz gość okazał się nie tylko mistrzem, ale także świetnym nauczycielem. Cieszący się autorytetem i sympatią uczniów  przystąpił do wpajania nam wiedzy, którą zdobywał sam prze całe życie. Jesteśmy zachwyceni z tej współpracy i mamy nadzieję, że będzie się ona owocnie rozwijała.