Przerwa na czytanie – „Cała Polska czyta dzieciom”

21 grudnia młodzież ZSTiO mogła uczestniczyć w przedsięwzięciu „Przerwa na czytanie", które odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Patronat medialny nad akcją objęła Fundacja Powszechnego Czytania, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W tym dniu na przerwie po 3 godzinie lekcyjnej uczniowie mogli poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia przysłuchując się przepięknie odczytanym wierszom m.in. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO, ks. JANA TWARDOWSKIEGO, JULIUSZA SŁOWACKIEGO, FRANCISZKA KARPIŃSKIEGO czy też fr. powieści "Potop", T.II, rozdz. XIX Henryka Sienkiewicza. Celem grudniowej a zarazem przedświątecznej "Przerwy na czytanie" było pokazanie uczniom tego, jak bardzo twórczość literacka zakorzeniona jest w tradycji świąt chrześcijańskich, uzmysłowienie im, że czytanie to atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu, gdyż po dzieła literackie można sięgać w każdej sytuacji, każdym czasie i miejscu... Bóg się rodzi, moc truchleje; Pan niebiosów obnażony, Ogień krzepnie, blask ciemnieje, Ma granice nieskończony... Franciszek Karpiński, Pieśń o Narodzeniu Pańskim (Bóg się rodzi…)