Hubertus 2022 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Iłowie-Osadzie

Dnia 7 października  2022 roku w Zespole Szkół Technicznych    i Ogólnokształcących w Iłowie- Osadzie odbył się po raz siódmy Hubertus 2022.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: ksiądz kanonik Jan Pazara proboszcz parafii p.w. Najświętszej Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Iłowie- Osadzie, ksiądz prałat Konstanty Kordowski kapelan myśliwych, ksiądz kanonik Krzysztof Kozłowski kapelan myśliwych  okręgu ciechanowskiego, ksiądz kanonik Gabriel Aronowski duszpasterz myśliwych na terenie diecezji toruńskiej, ksiądz kanonik Marian Wiśniewski proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętych Aniołów Stróżów w Lidzbarku, poseł na Sejm RP pan Stanisław Żelichowski, starosta działdowski pan Paweł Cieśliński, wójt Gminy  Iłowo- Osada pan Sebastian Cichocki, radny powiatu działdowskiego pan Roman Gąsiorowski,  wiceprzewodnicząca Rady Gminy Iłowo-Osada pani Dorota Kacperowska, członkowie Rady Gminy Iłowo- Osada pani Lidia Kuchcińska oraz pan Włodzimierz Brzeziński, Nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły pan Jaromir Skrzypecki, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lidzbark pan Dariusz Szczawiński, inżynier nadzoru Nadleśnictwa Dwukoły pan Zbigniew Lemański, przewodnicząca komisji kultury łowieckiej okręgu ciechanowskiego pani Justyna Rogowska, prezes zarządu firmy Kalchem pan Waldemar Kalisz oraz dyrektor Zespołu Szkół Nr 2  w Golubiu-   Dobrzyniu pan Rafał Szynkiewicz. Obecni byli dyrektorzy, opiekunowie oraz uczniowie klas VIII  z zaprzyjaźnionych szkół: Zespół Szkół Nr 1 w Iłowie-Osadzie, Zespół Szkół Nr 2 w Narzymiu, Szkoła Podstawowa w Księżym Dworze, Szkoła Podstawowa w Burkacie, Szkoła Podstawowa w Gródkach, Szkoła Podstawowa w Sławkowie, Szkoła Podstawowa w Ruszkowie, Szkoła Podstawowa w Petrykozach, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Działdowie, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Działdowie , Szkoła Podstawowa Nr 4 w Działdowie, Szkoła Podstawowa Nr 4 w Mławie.

Na uroczystość przybyli zarządy i członkowie Kół Łowieckich: NEMROD, ŁABĘDŹ, KNIEJA, ŁOŚ, PONOWA, JELEŃ, PASZKOT, HUTA, SARNA, SZARAK, UROCZYSKO, PILICA, ŻURAW

Na Hubertusie obecne były  lokalne media, rada pedagogiczna, rodzice oraz społeczność uczniowska ZSTiO w Iłowie- Osadzie.

Dyrektor Szkoły pan Jacek Markiewicz wyraził radość i wdzięczność tym, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i uczestniczyli w  uroczystości. Podkreślił, że to wydarzenie ma szczególne znaczenie w życiu szkolnej społeczności. Podczas Hubertusa głos także zabrali zaproszeni goście, dziękując za zaproszenie  i nawiązując w swoich wystąpieniach do postaci patrona myśliwych i leśników oraz do tradycji i zwyczajów polskiego łowiectwa.

Odczytano list Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Sekretarza Stanu pana Rafała Romanowskiego.

„Serdecznie dziękuję społeczności szkolnej ZSTiO w Iłowie- Osadzie za zaproszenie na obchody Hubertusa 2022. Jednak podjęte już wcześniej zobowiązania nie pozwalają mi na udział w Waszym święcie.

W Polsce tradycja hubertowin sięga XVIII wieku, a pierwszym organizatorem polowań w Spale był prezydent Ignacy Mościcki.

Historia i tradycja są naszymi korzeniami, to one nas kształtują i pokazują najlepsze wzorce do naśladowania. Uroczyste obchody Waszego święta dobitnie świadczą o pielęgnowaniu zwyczajów i myśliwskich tradycji.

Wspólny patron myśliwych, leśników i jeźdźców św. Hubert pokazuje jak bardzo splatają się ze sobą te trzy pasje. Leśnicy, podobnie jak rolnicy, to pasjonaci tego co robią. Stara maksyma mówi, że leśnik pracuje nie dla siebie, ale dla przyszłych pokoleń. Drzewo długo rośnie i ten, który je sadził nie widzi ostatecznych efektów swojej pracy.

Przygotowaliście Państwo bogaty program. Bardzo to doceniam, bo zwyczaje i ceremoniał towarzyszący polowaniom są wspaniałą lekcją szacunku dla zwierząt, dla przyrody. Pokaz szlachetnej sztuki wabienia jeleni, występ sygnalistów myśliwskich, czy też pokaz umiejętności psów myśliwskich z pewnością będą cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Z okazji obchodów Hubertusa 2022 składam Społeczności Szkolnej serdeczne życzenia realizacji zamierzeń, powodzenia w pracy i w nauce.

Z okazji Dnia Patrona Myśliwych-  Świętego Huberta dyrektor szkoły pan Jacek Markiewicz wręczył podziękowania zaproszonym gościom, życząc wszystkim leśnikom, myśliwym i sympatykom łowiectwa pomyślności, sukcesów łowieckich, zdrowia, pogody ducha oraz powodzenia w realizacji wszelkich zamierzeń.

Podniosłym momentom towarzyszyła gra Szkolnego Zespołu Sygnalistów Myśliwskich.

Po części oficjalnej, goście i  społeczność szkolna uczestniczyła  w pokazach i występach, jakie przygotowano w związku z obchodami Hubertusa. Hala sportowa, sale lekcyjne oraz teren wokół budynku tego dnia miał „charakter i klimat Hubertusowski”.

Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz szlachetnej sztuki wabienia jeleni przygotowany  przez Tomasza Gurzyńskiego – Mistrza Polski i  aktualnie Wicemistrza Europy wraz z uczniami Technikum Leśnego w Iłowie- Osadzie.

„Wabienie jeleni jest uznawane za jedno z trudniejszych zajęć, wymaga bowiem nie tylko znajomości odgłosów, które wydają byki, ale także doskonałej wiedzy na temat ich życia                 i dobrego słuchu muzycznego. Dzięki dobrej współpracy z dyrekcją i nauczycielami tej szkoły powstał Szkolny Klub Wabiarzy Jeleni, którego jestem  opiekunem”– podkreślił Tomasz Gurzyński.

Pokaz uświetniła laureatka wielu konkursów Julia Gurzyńska. Podczas śpiewania i grania na gitarze muzyki myśliwskiej towarzyszył jej tata Tomasz Gurzyński, co w połączeniu dało fascynujące widowisko.

Na Hubertusie nie mogło zabraknąć lokalnego zespołu  Sygnalistów Myśliwskich FOREST BRASS z Lidzbarka. Podczas koncertu, pasjonaci gry na rogach oraz miłośnicy muzyki myśliwskiej podkreślali, że  dla nich najwyższą wartością jest pielęgnowanie i propagowanie wspaniałych polskich tradycji łowieckich będących częścią dziedzictwa narodowego.

Tego dnia zainteresowani mogli zaspokoić swoją ciekawość i wdrożyć się w tajniki sztuki myśliwskiej. Oczywiście, nie mogło zabraknąć ekspozycji trofeów myśliwskich i degustacji potraw myśliwskich.

Uczestnicy Hubertusa  z  niecierpliwością oczekują kolejnego Święta Myśliwych i Jeźdźców. Podkreślając, że emocje związane z przygotowaniem i przeżyciem tej uroczystości są niepowtarzalne.

Niech wstawiennictwo Świętego Huberta prowadzi wszystkich do sukcesów i przypomina o poszanowaniu etyki, kultury oraz tradycji myśliwskich. Darz bór!