Z kulturą na co dzień

Głównym celem naszego projektu pod nazwą „Z KULTURĄ NA CO DZIEŃ” jest rozpowszechnianie zasad kulturalnego zachowania w sytuacjach dnia codziennego, podkreślenie szacunku dla języka polskiego, uświadomienie konieczności dbania o czystość i poprawność języka oraz rozwijanie sprawności komunikacyjnej.
Savoir-vivre
to nic innego jak właściwe zachowanie w określonych miejscach i sytuacjach. Dobre maniery to podstawa, które świadczą o naszym wychowaniu i kulturze osobistej. Są one ważne nie tylko w biznesie, ale także w kontaktach prywatnych.
Savoir-vivre to zbiór dobrych manier i zasad obowiązujących w danej kulturze i szerokości geograficznej. Co ciekawe, to co w jednym kraju może okazać się wskazane i będzie budzić podziw w innym może być wytykane. Warto zatem znać odpowiednią etykietę w danym miejscu, jeśli zależy nam na tym, aby dobrze w nim wypaść. Do niedawna savoir-vivre kojarzył nam się z odpowiednimi manierami przy stole. W ciągu ostatnich lat pojęcie to jednak nabrało wielu innych znaczeń. W dzisiejszych czasach w odniesieniu do różnych kontekstów wyróżniamy między innymi savoir-vivre internetowy, polityczny, czy biznesowy.
Dobre wychowanie w życiu codziennym może nam wiele dać. Ludzie, wokół nas będą przyjaźniej nastawieni, a to z kolei na pewno wpłynie na polepszenie wzajemnych kontaktów. Jak zatem można rozpoznać kulturalnego człowieka? Nie jest ważny status społeczny ani pieniądze, a to, co “wynieśliśmy” z domu. O dobrym wychowaniu świadczy nie tylko to, co mówimy, ale także nasza mimika, sposób bycia czy postępowania w określonych sytuacjach, a także życzliwość wobec innych. Właśnie tym możemy zapracować na sympatię i szacunek – to podstawy, o których nie powinniśmy zapominać.
Ubiór zawsze dostosowany do okoliczności
Nasz ubiór jest ważny nie tylko w pracy, ale także na co dzień. O ile, jeśli jesteśmy sami w domu, nasz ubiór nie ma aż takiego znaczenia, to w przypadku kontaktu z innymi ludźmi starajmy się zawsze ubierać adekwatnie do okoliczności według zasad savoir-vivre. Jeśli jest to jakaś uroczystość, zachowajmy elegancję. W mniej formalnych miejscach (takich jak centra handlowe, dyskoteki, puby) możemy pozwolić sobie na więcej ekstrawagancji. Z kolei jeśli wybieramy się w miejsce, gdzie wymagany jest jakiś określony z góry strój (bądź jego brak), uszanujmy to.
Savoir-vivre przy stole
Choć pojęcie savoir-vivre’u podczas jedzenia to materiał na osobny artykuł, tutaj przypomnimy tylko o ogólnie obowiązujących zasadach. Do stołu siadajmy z czystymi rękami i starajmy się nie rozmawiać, kiedy mamy pełne usta. Jedzmy z zamkniętymi ustami, a kiedy skończymy posiłek, sztućce połóżmy równolegle na talerzu. Po posiłku obowiązkowo podziękujmy i spytajmy, czy możemy pomóc w uprzątnięciu stołu (jeśli jesteśmy u znajomych).
Dzwoniąc pamiętajmy o zasadach savoir-vivre
Najważniejszą zasadą w kontekście używania telefonów jest pora wykonywania połączeń – przyjmuje się, że czas na takie rozmowy obejmuje godziny od 8.00 rano do maksimum 21.00 wieczorem. Jeśli jesteśmy w pracy, dłuższe prywatne rozmowy powinniśmy zaplanować po jej zakończeniu. Gdy do kogoś dzwonimy, obowiązkowo przedstawmy się na początku i powiedzmy, w jakiej sprawie telefonujemy. Jeśli połączenie zostało przerwane, zawsze ponownie nawiązuje je ta osoba, która dzwoniła za pierwszym razem.
Kiedy zostaliśmy zaproszeni…
Odwiedzając kogoś w jego domu bądź mieszkaniu, starajmy się czuć swobodnie, ale bez przesady. Niewskazane jest otwieranie drzwi czy szafek bez wyraźnego przyzwolenia ze strony gospodarza. Przed wejściem wytrzyjmy buty na wycieraczce i zostawmy je w odpowiednim miejscu. Nie trzaskajmy drzwiami i nie dotykajmy przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu. Szanujmy cudzą własność.
… oraz kiedy sami zapraszamy
Przy organizacji uroczystości powinniśmy pamiętać, by uczestników zaprosić z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem. Zadbajmy, by wszystkie osoby miały gdzie usiąść przy stole. Idealne towarzystwo to maksimum 8 osób, wówczas wszyscy mogą utrzymywać ze sobą podobny kontakt i nie stworzą się osobne grupki. Warto pamiętać, by nie zapraszać jednocześnie osób, które się nie lubią, osób wiekowych z nastolatkami oraz tych, które reprezentują dwa skrajne poglądy. Na początku spotkania zawsze obowiązkowo przywitajmy wszystkich gości. Dajmy im czas na pozostawienie płaszcza czy poprawę fryzury, a następnie zaprośmy gestem do konkretnego pokoju. W międzyczasie możemy zaprezentować mieszkanie, jeśli mamy na to ochotę. W czasie rozmów nigdy nie podkreślajmy kosztów zorganizowania spotkania (nawet jeśli były duże), a wszystkie niezręczności starajmy się niwelować już w zarodku.
Aby być dobrze postrzeganym przez pozostałych ludzi i budzić ich sympatię ważne jest, aby zachowywać na co dzień dobre maniery według zasad savoir-vivre.
Empatia i to jak zachowujemy się wobec innych oraz jak zostajemy przez nich ocenieni, jest bardzo ważne w kontekście naszych późniejszych relacji.